EFFE

AKTUÁLNĚ:
Administraci celého EFFE programu v ČR přebírá po dvou letech, kdy se o program starala Linhartova nadace, platforma pro vzdělávání a osvětu v oblasti financování a ekonomiky kultury Culture Matters. S dotazy na další průběh a náplň celého programu EFFE se můžete obracet na Danielu Zarodňanskou na e-mailu: jsme@culturematters.cz.

Linhartova nadace se stala hrdým partnerem organizace The European Festivals Association (EFA), která na konci  roku 2016 zveřejnila výzvu pro všechny evropské festivaly, které si mohou zažádat o známku kvality EFFE pro roky 2017-2018. Označení EFFE je známka kvality pro mezinárodní evropské festivaly, které nabízejí vysoce kvalitní umělecký program a vytvářejí kolem sebe širokou komunitu tvůrců i návštěvníků. Zaměření festivalů není nijak omezené – zahrnuje hudbu, výtvarné umění, film, divadlo, cirkus a jiné umělecké žánry.

Jako EFFE Hub pro Českou republiku nabídla Linhartova nadace pomoc se zpracováním žádostí všem českým festivalům. Za tímto účelem jsme uspořádali EFFE Launch Event, který se konal 25. 1. 2017 v 17:00 v kavárně NoD, Dlouhá 33, Praha 1.

Známku kvality EFFE 2017 – 2018 označující mimořádně kvalitní festivaly v Evropě obdrželo 715 festivalů ze 39 zemí. Z českých festivalů získalo ocenění těchto 29 festivalů. Jeden z českých zástupců, TANEC PRAHA, byl dokonce nominován na Cenu EFFE.

Oceněné české festivaly byly v prvním kole vybrány českou festivalovou porotou složenou z předních odborníků na různé žánry. V české porotě zasedli Helena Kovaříková, Jana Návratová, David Danel,  David Drozd, Matěj Kratochvíl a Pavel Kubesa. Jejich doporučení pak bylo revidováno mezinárodní EFFE porotou. Zástupci oceněných festivalů si své certifikáty převzali 15. 6. 2017 na slavnostním večeru  ve venkovních prostorech Komunikačního prostoru Školská 28.  Certifikáty zástupcům festivalů předávali paní Petra Smolíková, náměstkyně pro řízení sekce legislativní a mezinárodních vztahů Ministerstva kultury ČR, a pan Peter Zsapka, vedoucí komunikačního oddělení Zastoupení Evropské komise v ČR. Za odbornou porotu, která hodnotila festivaly, promluvila paní Helena Kovaříková, která ocenila práci všech českých festivalů a zdůraznila, že má Česká republika v kulturní oblasti mnoho co nabídnout.

Tiskové zprávy:

Tisková zpráva_EFFE_oceněné festivaly

Tisková-zpráva_EFFE_nominované-festivaly

Tiskova zprava_Udeleni Ceny EFFE Award 2017