7/10 Performance Loretty Lau / „Distance“ (Vzdálenost) / Terezín


7/10 Performance Loretty Lau / „Distance“ (Vzdálenost) / Terezín

Paralelní vzdálenost – z České republiky 1940 do Hongkongu 2021.
Památník Terezín v České republice pozval performanční umělkyni z Hongkongu Lorettu Lau, aby 7. října v rámci slavnostního zahájení výstavy „Pevnost 1980“ a konference o lidských právech uvedla své nové představení „Distance“ (Vzdálenost).

Výstava je ohlédnutím za 41. výročím 7 českých výtvarných veteránů, mezi nimiž jsou Jiří Sozanský a Ivan Bukovský, a bude živě vysílána online
https://youtu.be/IZ6b-KPctOk

V létě 1980 uspořádalo 7 mladých umělců výtvarný seminář a do malé pevnosti v Terezíně umístilo několik neobvyklých soch. Bohužel se vedení muzea rozhodlo výstavu rychle ukončit kvůli nátlaku ze strany tehdejšího režimu. Instalace ani jednotlivé předměty se fyzicky nedochovaly, dochoval se pouze fotografický záznam. Cílem této výstavy je vytvořit multimediální projekt na stejném místě jako v roce 1980. Z tohoto důvodu 75letý český umělec Jiří Sozanský pozval k účasti na výstavě hongkongskou umělkyni Lorettu Lau v naději, že jeho zkušenost se snahou o svobodu a demokracii poslouží jako vzor pro nové generace umělců.

Výstava představí dvě Lorettiny díla, živé představení „Distance“ (Vzdálenost) a malířskou instalaci „The Cells“ (Cely). Časový odstup a fyzická vzdálenost jsou důvodem, proč je pro nás obtížné vnímat a soucítit s lidmi, kteří před lety trpěli v Terezíně nebo trpí v Sin-ťiangu daleko od nás. Ve svém představení „Distance“ Loretta použije své pohyby a hlas, aby nám připomněla nespočet lidí, kteří trpěli v koncentračních táborech, a aby tak poukázala na tragédie minulosti a neštěstí, které se dnes dějí. Terezín není jen místem, kde se odehrávají historické události, ale představuje také odraz světa, ve kterém žijeme. Je tak připomínkou toho, abychom si uvědomili minulost a žili v realitě.


V letech 1940-1945 byla Malá pevnost vězením gestapa pro české politické vězně, představovala tak pronásledování českého národa nacistickým režimem během druhé světové války a zachycovala osudy českých vězňů převezených do dalších koncentračních táborů v nacistické německé říši. Instalace „The Cells“ (Cely) zachycuje řadu hongkongských politických vězňů (včetně Tong Ying-kita, Lai Chi-ying, Ho Kwai-lama a dalších), kteří byli vězněni na základě zákona o národní bezpečnosti. Malba bílé na bílém znamená jak absolutní pravdu, tak marné pokusy o odpor. Obrazy jsou instalovány na samotkách pro politické zločince, temné vězení je připomínkou toho, že povaha diktátorů se nikdy nezměnila. Co jsme se z této paralelní reality za 80 let naučili?

Odkazy:
https://onedrive.live.com/?authkey=%21AH55DvfHnwLzFoY&id=A420BEB8580CDD1B%211809&cid=A420BEB8580CDD1B

Enquiries: info@waitinglorettalau.com
Photos link: https://1drv.ms/u/s!AhvdDFi4viCkjhF-eQ73x58C8xaG?e=m1CmJN