GENOCIDA – „Pokud se lidstvo nezmění, historie se bude stále opakovat.“

V Mezinárodní den lidských práv

10. prosince 2020 se

od 10:00 do 20:00

v pražském Tibet Open House uskuteční

vyjímečná výstava devíti mezinárodních umělců, fotografů, filmařů a zvukových umělců z Tibetu, Hongkongu, Číny, České republiky a Ekvádoru, v rámci které vyjádří své vážné znepokojení nad nikdy nekončící všeobecnou krizí lidstva.

Pro více informací navštivte odkazy níže:
www.genocida.artwww.facebook.com/events/1325969397744108

Tiskové dotazy: Wai Ting Loretta Lau
artist@waitinglorettalau.comwww.waitinglorettalau.com

——————-

„Pokud se lidstvo nezmění, historie se bude stále opakovat.“povzdechl si v jednom rozhovoru český umělecký veterán Jiří Sozanský. Jeho fotografická série Uprchlíci mapuje genocidu v Jugoslávii na základě jeho osobních zkušeností ve válečné zóně. Odmítá se prohlásit za politického umělce, pouze odhaluje temnou stránku lidstva skrze svou práci.

Jedním z pozoruhodných umělců výstavy je Badiucao, renomovaný umělec a disident z Číny. Toto je jeho první výstava v Praze, když nepočítáme plakát zesnulého Dr. Li Wenlianga pod mostem poblíž Vltavské. Badiucao odpověděl kurátorce Lorettu Launa prvním online setkání: „Je neuvěřitelné zmiňovat genocidu ještě v roce 2020.“ V galerii vystavuje scénář nakupování přes okna plakátem ilustrovaným ve svém typickém stylu, jež odsuzuje více než 80 světových značek, které využívají produkty od Ujgurů zavřených v koncentračních táborech.

Hongkongská umělkyně Ingrid

Wong trpí, že je v zámoří daleko od hongkongského hnutí. „Jsme jehňata, která budou obětována na oltáři a čekáme, až si prohlédnou naše vnitřnosti jako důkaz, za který nás budou stíhat,” řekla. Za oknem je obrovská politická nástěnná malba od jihoafrického umělce Petera Mammese, jehož veškerá díla se týkají komunismu nebo autorit. „Komunističtí propagandisté až příliš dlouho úspěšně využívají obrazy svých politických hrdinů bez účinné kontra-propagandy.“ Peter zamýšlí vytvářet obrazy, které tomu mají čelit a jsou vizuálně intenzivnější, než samotná propaganda.

V poslední místnosti galerie představí videozáznam s názvem Questions to Heaven hongkongská umělkyně Loretta Lau, zvukový umělec Barry Wan, fotograf Juan David Cevallos a filmař Jakub Zajíček, který byl natočen v koncentračním táboře v Terezíně. Prostřednictvím řady obskurních rituálů umělkyně gestikulací vlastního těla a svým hlasem připomíná lidi, kteří při genocidě utrpěli – „Genocida není historie, ale probíhající humanitární krize,“ uvádí Loretta.

Rezidentní umělec Tibet Open House tibeťan Chungpo Tsering má přátelskou tvář. „Od doby, kdy jsem ve věku 3 let opustil svou zemi,  neměl jsem šanci se do Tibetu vrátit zpět!“ Jeho práce vysvětlují vnitřní rozpor být tibeťanem a vyjádření nedostatečného mediálního zájmu o sebeupálení 156 tibeťanů. Všichni ti, co se upálili, se zřekli svých životů s jasným záměrem a logikou, že nepoškodí nikoho jiného, než sami sebe. Mnoho z nich však zůstává ignorováno, nevnímáno a nakonec i nepojmenováno.

Výstava se bude konat jak online (jako virtuální prohlídka a živé přenosy na stránkách www.genocida.art, tak i fyzicky Tibet Open House, který založila a spravuje Linhartova nadace a který od počátku v roce 2014 propaguje tibetskou kulturu. Jeden ze zakladatelů Linhartovy nadace Jan Mayer řekl: „Pandemie nám nezabrání mluvit o otázkách lidských práv, i proto jsme si vybrali pro zahájení výstavy právě 10. prosinec, Mezinárodní den lidských práv 2020.“ Uprostřed nejistoty mají umělci větší nutkání tvořit a být slyšeni.